Lead nurturing to jak flirt z klientem

Słuchając webcastu Marketo nt. użycia Content Marketingu oraz generowania leadów (do którego odsłuchania z resztą gorąco zachęcam) zachwyciłem się użytą tam metaforą. Pozwolę sobie ją przytoczyć w dzisiejszym wpisie.

Kampania marketingowa to jak zaproszenie na imprezę. Oczywiście, wiele osób na nie odpowiada, jednak tylko niektóre z nich są od razu gotowi do rzucenia się w wir tańca (nie są jest gotowi do zakupu). Są tutaj aby przyjrzeć się, napić się drinka, posłuchać muzyki, po prostu poczuć się dobrze.Próba namówienia ich do tańca od razu (sprzedaż) prawdopodobnie skończy się odmową w najlepszym razie, a zrażeniem ich do siebie w najgorszym.

Co zrobić zatem w takiej sytuacji?

Jedną opcji z opcji to po prostu ładnie wyglądać i czekać ruch ze strony potencjalnego klienta (prośba o ofertę – jeśli mamy naprawdę unikalną na rynku ofertę to pewnie i tak do nas przyjdą). Ale można też trochę poflirtować.

Można by zagadnąć „wiem, że nie jesteś jeszcze gotowy potańczyć, ale może po prostu pogadajmy chwilę, poznajmy się”. To zwiększa szansę, że gdy ta osobą będzie gotowa do tańca, to zaprosi do niego właśnie Ciebie.

Można śledzić mowę ciała Twojego potencjalnego klienta. Gdy w końcu będzie myślał o wejściu na parkiet, zapewne będzie się rozglądał za partnerem, może przysunie się trochę. Jeśli będziesz uważnie te sygnały obserwować i zaprosisz go do tańca dokładnie w odpowiednim momencie, to również zwiększa szansę na wspólny taniec.

Moim zdaniem to świetna metafora marketingu B2B:

  • Kampania marketingowa to zaproszenie na imprezę
  • Lead nurturing to flirt: podejmujesz rozmowę, niezobowiązująco dzielisz się ciekawymi, wartościowymi biznesowo treściami. Chcesz zrobić wrażenie, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie.
  • Lead scoring to obserwowanie mowy ciała: sprawdzasz czy osoba jest atrakcyjna (spełnia warunki potencjalnego klienta) i czy wysyła do nas sygnały, że jest zainteresowana tańcem (Czy konsumuje treść, którą publikujemy? Którą? Czy sprawdza informacje o nas, jako dostawcy, np. case studies?)
  • Zaproszenie do tańca to złożenie oferty: jeśli zrobisz to w odpowiednim momencie, dokładnie wtedy, kiedy klient chce zatańczyć, Twoja szansa na sukces gwałtownie rośnie.

Informacje b2b-marketing.pl (Igor Bielobradek)
Skuteczny marketing B2B, w internecie i nie tylko.

2 Responses to Lead nurturing to jak flirt z klientem

  1. Pingback: Marketing Automation – co to? | Marketing B2B

  2. Pingback: Co to jest lead? | Marketing B2B

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: