Jak przekonać do content marketingu?

Ostatnio miałem przyjemność brać udział w kilku ciekawych spotkaniach dot. marketingu B2B oraz odbyć wiele ciekawych rozmów z moimi kolegami i koleżankami po fachu, na których podstawie chciałbym się podzielić refleksją.

Wydaje mi się, że content marketing to wyjątkowo ciężki kawałek chleba, w tym sensie, że bardzo trudno przekonać inne osoby w firmie do wejścia na tę ścieżkę. To jak propagowanie pewnej idei…

W przypadku sprzedawania jakiegokolwiek innego produktu B2B zazwyczaj zależność jest prosta: OK, tutaj jest produkt (np. system IT). Fakt, kosztuje dużo, ale jak to już zrobisz i wydasz te pieniądze to czeka się wspaniały efekt biznesowy. O ile uda się przekonać, że faktycznie ten związek przyczynowo-skutkowy, to generalnie powinno się udać.

Ze „sprzedażą” idei content marketingu jest gorzej. Wypracowanie skutecznej strategii content marketingowej jest pracochłonne i wymaga czasu, cierpliwości, determinacji i nauki na własnych błędach. Musisz wkroczyć nowy obszar, jakim jest tworzenie, redakcja i publikacja treści, co wymaga innych niż dotychczas umiejętności. Musisz przekonać, że warto konsekwentnie wydawać pieniądze przez dłuższy okres czasu aby w końcu mieć efekt.

I choć nie mam wątpliwości, że ten wysiłek się opłaca i dla firmy i dla samych marketingowców, to jest to trudne.

Przez lata wypracowałem sobie dwa (nie zawsze skuteczne, ale lepszych nie znam) podejścia do rozwiązania tego problemu:

  • Znaleźć „wariata” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście), który jest gotowy do skoku na główkę i zaryzykowaniu tej inwestycji.
  • Przekonać współpracowników, ekspertów, którzy tę treść będą produkować, że content marketing to także inwestycja w siebie oraz swoją pozycję jako eksperta (czyli wykorzystać osobistą motywację),

a następnie wykorzystać „success story” do przekonania pozostałych osób.

A jak wy sobie radzicie?

Informacje Igor Bielobradek
Skuteczny marketing B2B, w internecie i nie tylko.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: