Dlaczego ludzie dzielą się treścią w social media?

Dlaczego ludzie dzielą się treściami w social media?

Źródło: Linkedin

Czy zastanawiałeś się co w wyrażeniu „media społecznościowe” oznacza słowo „społecznościowy”?

To znaczy, że wszystko co tam każdy z nas umieszcza jest wykonywane wobec innych osób, społeczności, której jesteśmy częścią. Oznacza to ni mniej ni więcej, że chcemy zmienić lub utrwalić naszą społeczną pozycję w grupie, w której funkcjonujemy.

W social media mamy ten komfort, że mamy pełną kontrolę nad naszym wizerunkiem (co być może tłumaczy popularność tej formy komunikacji). Począwszy od zdjęcia, który wybieramy na swój profil, przez opis aż po rzeczy, które tam zamieszczamy. Innymi słowy tworzymy (świadomie lub nie) nasz obraz siebie taki, jakimi chcemy być postrzegani w grupie, a dla osób, z którymi znamy się słabo lub w cale, jesteśmy jak tabula rasa – tworzymy ten obraz naszej osoby wręcz od początku.

W tym kontekście spróbuj odpowiedzieć na pytanie, DLACZEGO ktoś ma się dzielić treściami związanymi z Twoim brandem lub firmą?

 • Bo bo lubi Twoją firmę albo Twój produkt?
 • Bo jest jej fanem?
 • Bo chce wyświadczyć Tobie albo Twojej firmie przysługę?

Ludzie mają w nosie Twoją firmę

Odpowiedź jest oczywista: Po to, by budować obraz swojej osoby w oczach grupy, której funkcjonuje – kolegów z pracy, szefa, podwładnych, znajomych, klientów, innych potencjalnych pracodawców, headhunterów itd. W tym działaniu nie chodzi o Twoją firmę, jaka o ona jest, czy ją lubię, czy nie (słowo „like” używane np. na Facebooku jest wprowadzające w błąd w jakiś sensie). W akcie dzielenia się treścią chodzi o mnie: w jakim świetle to pokazuje mnie, jaki mój obraz buduje wobec innych. Tutaj chodzi o mój własny interes.

Przekładając to na treści w marketingu B2B, motywacją może być pokazanie:

 • Personal brand: Jestem specjalistą w danej dziedzinie, zobacz: śledzę na bieżąco co się dzieje i jestem dobrze poinformowany.
 • Jestem pomocny: Warto ze mną utrzymywać kontakt, znam się na rzeczy, potrafię pomóc.
 • Jestem liderem: Mam jasną wizję, nie boję się iść czasem pod prąd i jestem pewien swoich racji, bo mam wiedzę i doświadczenia, które pozwalają mi na tę pewność.

itp.

Tworząc wartościowe treści i robiąc content marketing postaw więc Twojego czytelnika w centrum. Twoje treści muszą, mówić o sprawach, które bezpośrednio dotyczą jego żywotnych problemów lub pomagają mu osiągnąć jego osobiste cele.

Po raz n-ty powtórzę tweet Joe Pulizzi:

Czy naprawdę jeszcze myślisz, że treści typu:

 • Nasza firmy wygrała ranking
 • Nasza zwiększyła zyski o X% (no chyba, że to informacja do Twoich akcjonariuszy)
 • Nasza firma świętuje X rocznicę powstania
 • Nasza firma wprowadza nowy produkt

Spójrz w lustro, zadaj sobie to pytanie i szczerze odpowiedz: Czy te informacje KOGOKOLWIEK obchodzą?! Tak, nawet informacja o produkcje dotyczy Twojego klienta w najlepszym razie pośrednio. Jest to – z jego punktu widzenia – co najwyżej środek do rozwiązania jego problemu biznesowego.

Emocje impulsem do działania

Jak pokazują badania akt dzielenia się treścią jest ściśle związany z emocjami. Twoja treść, oprócz tego, aby była pomocna, ciekawa, musi nieść w sobie ładunek emocjonalny, który pchnie do działania.

A jaki jest najlepszy sposób na wywołanie emocji? Przedstawianie informacji z punktu widzenia czytelnika, ukazywanie konsekwencji jego wyborów lub zaniechania działania. Wskazywanie zagorzeń, szans i potencjalnych korzyści, które jego osobiście (nie firmę w której pracuje!) dotyczą.

To naturalne, każdy reaguje bardziej emocjonalnie na to, co go bezpośrednio dotyczy.

Nie tylko internet

Mimo, piszę o social mediach i cyfrowej rzeczywistości, wszystkie powyższe argumenty mają zastosowanie do właściwie każdego kanału komunikacji marketingowej. Przecież, rozmawiamy naszymi kolegami, dzielimy się doświadczeniami, a w rozmowie „A czy widziałeś ostatnio ten artykuł…”.

Być może Twoja grupa docelowa nie jest specjalnie aktywa w mediach społecznościowych. Być może… (choć badania pokazują, że zdecydowana większość internatów dzieli się treściami w mediach społecznościowych). Ale nawet wtedy te osoby funkcjonują w jakieś grupie społecznej i mogę one wykorzystać Twoją treść publikowaną w kanałach (np. w gazecie) do budowania swojego wizerunku.

* * *

Na koniec proponuję mini-ćwiczenie: Spójrzcie na własny profil (np. na Linkedin albo Goldenline) i jeśli dzieliliście się tam informacjami, zadajcie sobie pytanie: Dlaczego to zrobiliście?

Informacje b2b-marketing.pl (Igor Bielobradek)
Skuteczny marketing B2B, w internecie i nie tylko.

10 Responses to Dlaczego ludzie dzielą się treścią w social media?

 1. BeataT says:

  Nie można się nie zgodzić. Tzn. można udawać, że wcale nie, ja dzielę się treściami, które są ważne na ogółu. Ale jak się uczciwie spojrzy w lustro … Idealnie oddałeś sedno.

  Polubienie

 2. Zgadzam się ze spostrzeżeniami zawartymi w artykule. Trzeba tworzyć dobrej jakości treści. Mamy wtedy większe szanse na to, że opublikowana przez nas treść stanie się „wirusowa” i będzie udostępniana przez innych użytkowników. Przecież nikt nie udostępni treści słabej jakości skoro takie udostępnienie świadczy o nim. Najczęściej udostępniana jest treść która przekazuje jakieś emocje. To właśnie dzięki nim człowiek zostaje zmotywowany do kliknięcia przycisku „Lubię to!”, ale również do przesłania treści dalej do znajomych. Nie miej jednak treści związane z ofertą czy aktualnymi zmianami w firmie również są potrzebne. Dzięki nim firma buduje swoją pozycję i autorytet.

  Polubienie

 3. Pingback: Kupujacy produkty B2B, nie kierują się emocjami. Aby na pewno?! | Marketing B2B

 4. Pingback: Zanim pomyślisz o outsourcing’u content marketingu i SEO… | Marketing B2B

 5. Pingback: Jak twittować? | Marketing B2B

 6. Pingback: O czym robić content marketing? | Marketing B2B

 7. Pingback: Eksperci kluczem do efektywnego wykorzystania Social Media | Marketing B2B

 8. StefanP says:

  To prawda ludzie oczekują wartości dodanej, która im przyniesie korzyść, czemu im tego nie dać, przy okazji autokreacji. W centrum naszych działań (B2B) zawsze powinniśmy stawiać klienta, którego, tak naprawdę nie interesuje nasz produkt/usługa, tylko korzyść jaka będzie wynikała dla firmy (klienta) z korzystania z danej oferty. Dlatego bardzo trafna jest sentencja: Dla jedynego biznesu, który się liczy. Twojego.
  Co do wspomnianej autokreacji nas samych jako ekspertów/liderów/personal brandu – w 100% prawda – tu chodzi o nas, a nie o naszą organizację, którą w „danej chwili” reprezentujemy. To my budujemy sobie nasz zasięg / obszar specjalizacji, który w momencie „zmiany” pozostanie z nami, a nie z daną organizacją.

  Polubienie

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: